Atopický ekzém na obličeji nebo kdekoliv na těle má stejnou příčinu, ale může mít jiné projevy a jinou léčbu. Jaké krémy a masti na atopický ekzém se používají?
Pro účinnou léčbu ekzému je třeba stanovit správnou diagnózu. Mnohé kožní projevy jsou snadno zaměnitelné a mohou mít různé příčiny. V anamnéze atopika se objevuje několik základních informací. Především se atopický ekzém objevuje už v ranném věku. Rodiče atopika mívají buď ekzémy, astma nebo jiné alergie. Dále se sleduje přítomnost např: častého výskytu oparů, olupující se bříška prstů na rukou a nohou, suchá víčka, zhuštění kůže na některých místech atd. To vše značí přítomnost atopie. Stěry z kůže vyloučí přítomnost plísní nebo bakterií jako původce kožního projevu, kožní testy odhalí případný alergen.
Atopický ekzém se objevuje především v loketních a kolenních ohybech, na krku a na obličeji. I když ekzém může během doby zmizet, může se kdykoliv projevit. Příčinou je porušená kožní bariéra a porucha její signalizace. Spouštěčem v dospělosti bývají hormonální změny, stres, nezdravý životní styl a některá onemocnění – Wiskottův-Aldrichův syndrom, poruchy metabolismu, herpes, HIV a další.
Existuje zhruba osm forem Atopického ekzému lišících se projevy a místy která postihují. Nejčastěji se vyskytují formy
flexurální - v záhybech těla, suché skvrny zarudlé, svědící, někdy praskající puchýřky (zaměnitelné s plísní)
numulární - penízkovité, ohraničené oválné skvrny především na nohách, nesvědí, jsou suché, více se objevují v zimě.
dyshidrotické - především na dlaních a ploskách nohou podkožní pupínky či puchýřky, svědí a pálí (zaměnitelné s alergií nebo plísní)
pruriginózní - extrémně svědivé podkožní pupínky s "výkvětem" na povrch kůže, kdekoliv na těle a obličeji.
Léčba Atopického ekzému
Těžká atopie se vyskytuje pouze u cca 5% pacientů, kde je těžké vybalancovat poměr úspěšné léčby a rizika. Většina pacientů při správné léčbě a dodržování režimových opatření je dobře léčebně zvladatelná a rizika léčby jsou minimální.
Léčba má být kombinovaná, zaměřená na zklidnění zánětu, odstranění svědění, obnovu a posílení kožní bariéry a posílení imunity.
V akutní fázi nemoci lékař vždy předepisuje kortikosteroidy s různě silnými účinky. K doléčování se podle formy ekzému doporučují zvlhčující gely a mléka (pro suchá místa), speciální koupele, sirnaté masti se zinkem (pro mokvavá ložiska). Fototerapie pomáhá asi 40% pacientů.
Prevence Atopického ekzému
Atopie je celoživotní onemocnění. Lze ale potlačit její kožní projevy. Zdravá výživa, přiměřený pohyb a omezení stresu výrazně přispívají k posílení imunitního systému. Koupele a používání výrobků pro atopiky šetří pokožku. Důležité je se vyhýbat alergenům, které senzibilizují kůži a které určí kožní testy. Velmi často se jedná o kovy, srst, prach atd.
Bariérový krém Dermaguard posiluje poškozenou kožní bariéru a chrání pokožku jako štít před neviditelnými alergeny z prostředí.