Dermaguard krém na ekzémy a opruzeniny
Košík

Atopický ekzém

Pro účinnou léčbu ekzému je třeba stanovit správnou diagnózu. Mnohé kožní projevy jsou snadno zaměnitelné a mohou mít různé příčiny. V anamnéze atopika se objevuje několik základních informací. Především se atopický ekzém objevuje už v ranném věku. Rodiče atopika mívají buď ekzémy, astma nebo jiné alergie. Dále se sleduje přítomnost např: častého výskytu oparů, olupující se bříška prstů na rukou a nohou, suchá víčka, zhuštění kůže na některých místech, rýhování nehtů atd. To vše značí přítomnost atopie. Stěry z kůže vyloučí přítomnost plísní nebo bakterií jako původce kožního projevu, kožní testy odhalí případný alergen.

Příčiny atopického ekzému

Příčinou atopického ekzému je porušená kožní bariéra a porucha její signalizace. Spouštěčem v dospělosti bývají hormonální změny, stres, nezdravý životní styl a některá onemocnění – Wiskottův-Aldrichův syndrom, poruchy metabolismu, herpes, HIV a další.

Existuje zhruba osm forem Atopického ekzému lišících se projevy a místy která postihují. Nejběžnější

Formy atopického ekzému

     flexurální - v záhybech těla, suché skvrny zarudlé, svědící, někdy praskající puchýřky (zaměnitelné s plísní)

     numulární - penízkovité, ohraničené oválné skvrny především na nohách, nesvědí, jsou suché, více se objevují v zimě

     dyshidrotická - především na dlaních a ploskách nohou podkožní pupínky či puchýřky, svědí a pálí (zaměnitelné s alergií nebo plísní)

     pruriginózní - extrémně svědivé podkožní pupínky s "výkvětem" na povrch kůže, kdekoliv na těle a obličeji

 

Léčba atopického ekzému

2 1000x1000Těžká atopie se vyskytuje pouze u cca 5 % pacientů, kdy je těžké vybalancovat poměr úspěšné léčby a rizika. Většina pacientů při správné léčbě a dodržování režimových opatření je dobře léčebně zvladatelná a rizika léčby jsou minimální.
Léčba má být kombinovaná, zaměřená na zklidnění zánětu, odstranění svědění, obnovu a posílení kožní bariéry a posílení imunity.
V akutní fázi nemoci lékař vždy předepisuje kortikosteroidy s různě silnými účinky. V dnešní době není třeba se kortikoidů bát, čtěte ZDE. K doléčování se podle formy ekzému doporučují pro suchá místa zvlhčující gely a mléka a speciální koupele a fototerapie, která pomáhá asi 40 % pacientů.

Mokvavá ložiska: při prvním výskytu lze zakoupit bez předpisu v lékárně zinkový krém a pokusit se puchýřky vysušit dříve, než prasknou. Na popraskanou kůži však již zinek nepomůže. Jakmile začne ekzém mokvat, můžeme vyzkoušet ještě domácí léčbu. Lékaři doporučují obklady z černého čaje, koupele v růžovém roztoku hypermanganu či Jarischův roztok. Obklady a koupele užívat maximálně 5 minut. Poté postižené místo mazat černou ichtoxylovou mastí. Ta zabraňuje infikování otevřené rány a zároveň udržuje pokožku pružnou.
Co nedělat: mokvající ekzém často nemýt. Mokvající ekzém nemazat zinkovými ani mastnými krémy. Zvyšuje se tím riziko zavlečení druhotné infekce. Nepoužívat na ložisko náplasti ani syntetické krytí, spíše postižené místo větrat. Neaplikovat oblíbené heřmánkové obklady. Heřmánek sice vysušuje, ale je silným alergenem, tedy nic, o co by narušená pokožka stála.
Pokud se v rámci několika dnů ekzém nelepší, či se naopak šíří, úporně svědí nebo bolí, je třeba vyhledat kožního lékaře. Podle nálezu jsou předepsány kortikoidní krémy s antibiotickou složkou nebo bez ní.

 

Prevence před opakováním akutního stavu

Zabránit tomu, aby se pokožka nedostala do akutního stavu který vyžaduje používání kortikosteroidů, není jednoduché. Především proto, že postižený považuje vymizení potíží mylně za vyléčení.

Řešením pro atopiky může být DermaGuard. Posiluje oslabenou kožní bariéru a pomáhá oslabené pokožce odolávat alergenům a dráždivým látkám na ní působícím. Po aplikaci ochrání pokožku 4-6 hodin, po umytí NENÍ NUTNÉ znovu namazat. Kromě ochranné funkce má také hydratační účinek.

Čtěte prosím složení a návod k použití: ZDE